Maikuu on juba rahvakalendri järgi saanud nimeks lehekuu. Emake maa on tärkamas ja kõiki oma aardeid meiega peale talvepuhkust ja puhkeperioodi lahkelt jagamas. Kui Sa neid looduse kingitusi ka vastu tahad võtta, siis olen Sulle kokku pannud selle postituse, et saaksid juurde mõne uue toreda idee, inspiratsiooni ravimtaimede kasutamiseks ja… kindlasti ka selleks, et meelitada sind õue kogu selle ilu keskele, mis meie ümber praegu on!
Aga millised ravimtaimed Sind mais ja juuni alguses ootamas on?
Noored kaselehed annavad meile palju mineraalaineid. Parim aeg korjamiseks on kui lehed on suuruses 2×2 sentimeetrit. Neist valmistatud tee aitab puhastada neeru- ja kuseteid bakteritest, aga ka maksa ja sapiteid. Kui Sul on muresid neerude või südamega, ole palun kaselehtedega ettevaatlik.
Kortslehest saab lisaks teele ka enne õitsemist salatit teha. Naistele võib ta olla kasuks rinnapiima suurendamisel, menstruaaltsükli korrastamiseks, munasarja- ja emakapõletike ravi toetuseks, ja sünnitusjärgseks ajaks.
Metsmaasikalehed sobivad talvel organismi tugevdamiseks ja turgutamiseks. Aitavad ka nõrkuse korral, sest sisaldavad rauda. Tarvitada võib ka soole- ja maopõletike korral, uriinierituse soodustamiseks ja veresoonte tugevdamiseks.
Tärkavad mustsõstralehed lubavad endast valmistada tee, mis on imeline c-vitamiini allikas, puhastab ka neeruteesid ja toetab reuma ja liigesepõletike korral. Teed võib teha nii värsketest kui kuivatatud lehtedest. Värskete lehtede korral võiks kasutada umbes 70 kraadist vett.
Nurmenuku lehed ja õied rahustavad köha ja bronhiiti ning on röga lahtistava toimega. Võib aidata ka peavalu ja unetuse korral.
Põldosi sobib koos kibuvitsamarjade ja viirpuumarjadega üheks pikaks teekeetmiseks, kui Sa oled jäänud pikaks ajaks lõksu bronhiidi või kurgupõletiku kätte.
Kevadised vaarikalehed sisaldavad rohkem eeterlikke õlisid ja vitamiine, kui hilisemad. Vaarikatee on hea külmetushaiguste ajal higistamiseks, aga ka erinevate valude ja silelihaste lõõgastamiseks. Mõjub ka rahustava teena.
Viirpuu lehed ja õied võiks korjata korraga, aga tuleb olla hoolikas, sest umbes juuni alguses õitseb viirpuu vaid 4-5 päeva. Õisi sobib kasutada südame rütmihäirete korral.
Veiste-südamerohul lõigatakse enne õitsemist ära umbes 20cm osa ära koos lehtedega ja kuivatatakse. Pikema ajal vältel aitab ta paremini magama jääda, kuid abiks on ta ka teiste murede korral nagu ärevus, depressioon ja igasugused erinevad hirmud. Kui Sul esineb midagi neist viimastest, siis võiks Sul olla lisaks teele ka mõni lisapraktika, et jõuda endas paremasse kohta.
…ja kui soovid lisamõtteid, siis võid korjata veel…
Islandi samblikut haigustega hingamisteedes, leesika lehti sapikivide ja neerupõletike jaoks, kõrvenõgest põletikuvastase abilisena, võilille lehti vere puhastamiseks ja vedeldamiseks, raudrohtu seedimise soodustamiseks (seda teevad ka teekummeli õisikud) ja vererõhu alandamiseks, tamme koort kõhulahtisuse ajal ja mao töö toetamiseks, mustikalehti vere suhkrusisalduse vähendamiseks.
Soovitan korjama minnes haarata kaasa korvikese, et mitte taimi umbses kotis hoiustada. Kui võtad kilekoti, ei pane ma seda samuti pahaks. Küll aga võiksid mõelda, et kui Sa oled üks vasttärganud leheke, kes tuleb Sinuga kaasa Sinu koju, et teha midagi head ja väestavat… kumba Sa siis eelistaksid?